Magunkról

A Modulsoft Számítástechnikai Fejlesztő Betéti Társaság 1989 februárjában alakult meg azzal a célkitűzéssel, hogy ellátja a magyar keveréktakarmányiparban érdekelt vállalkozásokat receptszámító programokkal.

Az előzményekhez tartozik, hogy 1972-ben végeztem a Budapesti Műszaki Egyetem Villamosmérnöki Karán, s a Ganz Kapcsolók és Készülékek Gyárában töltött rövid gyártmányfejlesztői időszak után több mint 10 évig dolgoztam a Gabona Tröszt számítóközpontjában, ahol egy analóg célszámítógépen a gabonaipar több mint 100 keverőüzeme részére történt központilag receptszámítás.

A személyi számítógépek megjelenésével egyidejüleg jelent meg az igény a rendkívül karbantartás-igényes analóg számítógép helyettesítésére. Gyorsította a folyamatot az is, hogy kelet-európában mindössze 5 db ilyen számítógép volt (ebből egy volt Magyarországon) és ehhez az alkatrész beszerzés sem volt probléma mentes.

Induláskor a feladat az volt, hogy egy olyan digitális számítógépeken futtatható programot kell létrehozni, mely legalább az ír gyátmányú QELEQ II. kapacitásával rendelkezik. Ekkoriban ez azt jelentette, hogy 28 komponens felhasználásával 16 beltartalmi paraméter figyelembe vételével kellett egy optimális (alapanyagköltségre minimalizált) keveréket összeállítani.

Az első program teljesítette ezt a követelményt és 20 beltartalmi paraméter és 30 komponens figyelembevételével megoldotta a kitűzött feladatot. Már induláskor is lehetőség volt a komponensekből csoportokat deklarálni és ezekre a csoportokra is lehetett korlátokat képezni. Mivel az analóg gép 3 csoportot tudott kezelni, az első program is ezt a lehetőséget biztosította.

A számítástechnika viharos fejlődésével egyre jobb és nagyobb kapacítású számítógépek kerültek a felhasználók birtokába.
A receptszámító programban a beltartalmi tulajdonságok száma 999-re nőtt, a komponensek száma pedig a gyakorlat igénye szerint szabadon választható tényező lett. Az eredeti, csak receptszámítással-optimalizálással foglakozó programok (TAKOMIX, OPTIMIX), vagy a tejelő tehén takarmányadag-optimalzáló program (TAKOMIR, TADOMIR) új funkciókkal egészültek ki.
Előszőr üzemi-havi bontású gyártási programokhoz alapanyagszükséglet számítás, később gyártmánylap, zsákcimke, minőségi bizonyítvány, import árvetések és egyéb teljesen egyedi modulok, még később komplett termelésirányítási modulok alakultak ki, melyek kapcsolatot tartottak a hídmérleg, a kevési folyamatot így a bemérést vezérlő folyamatirányító számítógép és az ügyviteli rendszer között.

A napjainkban széles körben elterjedt MRECEPT program szintetizálja ezeket a modulokat, és a Takarmány Törvény, illetve a Takarmány Kódex folyamatosan fejlődő követelményeihez igazodva biztosítja a keverőüzemekben előírt, a nyomonkövetést dokumentáló ügyviteli rendszer működtetését.

Az alapprogramok mellett számos egyedi fejlesztésű speciális program is elkészült a felhasználók egyedi megbízása szerint.
Jelenlegi ismereteink szerint több mint 400 helyen (keverőüzemben, kutató intézetben, állattartó telepen, kereskedelemmel, tanácsadással foglalkozó vállakozásban) használnak Modulsoft programokat.

A tudományos eredmények gyakorlati alkalmazásba vételének meggyorsítása érdekében együttműködési megállapodást kötöttünk a Kaposvári Egyetemmel. Ennek keretében az egyetem kutatói saját munkájuk illetve a nemzetközi szakirodalomban fellelhető, hozzáférhető és a gyakorlati alkalmazásra megérett kutatási eredményekről folyamatosan tájékoztatják a Modulsoftot.
Ennek fejében a Modulsoft az egyetem rendelkezésére bocsájtja legfrissebb receptszámító programjait oktatási és kutatási célra egyaránt.

A felhasználókkal kialakított rendkívűl jó, szinte baráti kapcsolat a másik forrás, mely biztosítja, hogy a programok mindig naprakészen megfelelnek az állandóan változó követelményeknek, az újabb és újabb kihívásoknak. A felhasználói tapasztalatok, észrevételek alapján születnek az újabb és újabb verziók, melyekhez a szoftverkövetés megrendelésével jutnak partnereink.